Vážení zákazníci, v období 23.12. - 5.1. nebudou k dispozici telefonní linky. Děkujeme za pochopení.
Jak vybrat domácí vodárnu
Jako automatickou domácí vodárnu označujeme kompletní sestavu čerpadla a dalšího příslušenství za účelem dodávky pitné vody. Představíme si možnosti realizace, výhody jednotlivých řešení a parametry, podle kterých vodárnu vybrat.
Tento text je obsahem videa
Typ čerpadla
V první řadě je třeba rozhodnout, zda budeme instalovat čerpadlo ponorné, nebo povrchové. Obě řešení mají své výhody.
Vodárna s povrchovým čerpadlem
Pro realizaci povrchové vodárny využíváme tzv. samonasávací čerpadla. Jedná se čerpadla, které dokáží nasávat vodu ze studny či nádrže a dopravovat jí dále do objektu. Podle typu instalace budeme volit i typ čerpadla. Samonasávací čerpadlo můžeme instalovat v kombinaci tlakovou nádobou, nebo může mít podobu kompaktní automatické vodárny.
Limitem pro většinu samonasávacích čerpadel je hloubka nasávání. Ta se pohybuje okolo 8mi metrů. Pokud tedy máte hlubší studnu, nebo vzdálený zdroj vody a blížíte se limitu, doporučujeme volit spíše čerpadlo ponorné.
Vodárna s ponorným čerpadlem
Zásobování objektu vodou pomocí ponorného čerpadla představuje řešení pro velkou část domácností. Výběr čerpadla a komponent se opět odvíjí od způsobu instalace. Oblíbené jsou tzv. vodárenské sety. Tyto sety obsahují všechny potřebné komponenty pro instalaci. Jedná se o kombinaci odstředivého čerpadla s tlakovým spínačem, nebo frekvenčním měničem.
Alternativu představují automatické ponorné vodárny a jejich kompaktní provedení.
Návod, jak vybrat ponorné čerpadlo a spoustu užitečných informací k instalaci, se dozvíte v samostatném videu. My se budeme dále věnovat povrchovým vodárnám.
Konstrukce vodárny
Druhým důležitým parametrem při výběru vodárny je konstrukce a způsob ovládání čerpadla.
Vodárny s tlakovou nádobou
Oblíbené řešením představují domácí vodárny s tlakovou nádobou. Jedná se kombinaci samonasávacího čerpadla JET, tlakové nádoby a tlakového spínače. V nabídce najdete kompletní sestavné vodárny, připravené k okamžitému spuštění. Rozhodující je výkon čerpadla a velikost tlakové nádoby. Jak vypoočítat výkon čerpadla je uvedeno dále v textu.
Velikost nádoby se odvíjí zejména podle počtu lidí v domácnosti a množství odběrných míst. Obecně lze říci, že pro běžnou 4 člennou rodinu je vhodné volit nádobu o objemu 80 - 100 litrů. Pro využití v sezónních objektech, jako jsou chaty stačí malá nádoba. Výhodou je snadná opravitelnost dílčích doučástí. Nevýhodu zejména prostorová náročnost.
Vodárny s průtokovým spínačem
Moderní řešení představuje kombinace čerpadla s průtokovým spínačem, tzv. presscontrolem. Ve chvíli, kdy otevřete kohoutek, v systému poklesne tlak a presscontrol na základě toho zapne čerpadlo. Naopak v okamžiku, kdy jsou všechny kohoutky uzavřené, tlakový spínač čerpadlo zase automaticky vypne. Do systému se instaluje malá tlaková nádobka o objemu 5-8 litrů. Ta vyrovnává drobné odběry vody a upravuje plynulost provozu.
Vyšší komfort představuje řízení čerpadla prostřednictvím frekvenčního měniče. Frekvenční měnič umí kontrolovat aktuální spotřebu vody a plynule upravovat výkon čerpadla. Vše se děje v reálném čase. Díky tomu je zajištěný konstantní tlak vody v jakékoliv situaci. Nevýhodou může být vyšší cena řešení.
Domácí vodní automaty
Nejkomfortnější řešení představují domácí vodní automaty. Jedná se o kompaktní zařízení, které obsahuje všechny potřebné komponenty. Tedy čerpadlo, vyrovnávací tlakovou nádobku a frekvenční měnič. Zařízení jsou konstruována s důrazem na maximální pohodlí. Po zapojení stačí nastavit požadovaný tlak a automat již zařídí vše ostatní. Díky tomu jde aktuálně o nejoblíbenější řešení.
K těmto kompaktům není třeba žádné další příslušenství. Díky svým rozměrům může být vodárna součástí např. kuchyňské linky a hlučnost čerpadla není větší než u ostatních domácích spotřebičů.
Výtlak a průtok
Nejdůležitějšími parametry při výběru čerpadla jsou výtlak a průtok. Tyto dvě hodnoty určují, kolik dokáže čerpadlo dopravit vody v určitém čase a pod jaký tlakem. Uváděné hodnoty jsou vždy maximální a v každém systému vznikají ztráty. Proto je potřeba skutečný výkon čerpadla dopočítat.
Nedílnou součástí každého čerpadla je proto tvz. křivka výkonu. Spočítat vhodné čerpadlo vypadá složitě, ale orientační výpočet zvládne udělat i laik.
Výtlak čerpadla popisuje, do jaký výšky dokáže čerpadlo dopravit vodu, tedy jinými slovy, jaký dokáže vyvinout maximální tlak. Se vzrůstajícím požadavkem na výtlak klesá maximální množství dopravované vody. Cílem je získat čerpadlo s optimálním výkonem.
Celý výpočet si to ukážeme na příkladu*:
- Uvažujme studnu o hloubcce 3 m.
- Studna je v úrovni domu, tedy žádné další převýšení.
- Vzdálenost mezi studnou do objektem je 5 m = 0,5 m do výšky.
Můžeme uvažovat o povrchovém čerpadle.
- Koupelna je umístěna ve druhém patře = 3 m
- V domě vede voda dalších 5 m.
Vodárna je umístěna v suterénu.
Od maximální hodnoty výtlaku tedy počítáme ztráty:
- Ztráta do výšky => 3 m
- Ztráta v potrubí => 0,5 m
- Tlak v kohoutku 3 bar => 30 m
Optimální množství vody pro běžnou spotřebu rodinného domu se 4 člennou rodinou je cca 1,5-2m3 vody za hodinu.
Čerpadlo by při výběru mělo obpovídat požadovanému prracovnímu bodu.
* Výpočet je zjednodušený a neobsahuje všechny potrřebné informace. Slouží jako orientační návod pro výběr čerpadla.
Cena
Cena domácí vodárny se pohybuje od 5ti do desítek tisíc korun. Záleží na preferovaném řešení a výkonu, který bude muset čerpadlo splňovat. Vodárny s tlakovou nádobou a samonasávacím čerpadlem pořídíte okolo 7mi tisíc. Oblíbené domácí vodní automaty okolo 10ti tisíc korun.
Dobrou zprávou je, že kvalitní čerpadlo vám vydrží sloužit dlouhé roky bez poruchy a zbytečných starostí.
Pamatujte, že pokud si nebudete vědět rady, nebo si nejste jistí s výběrem, můžete se na nás kdykoliv obrátit. Rádi Vám s výběrem čerpadla pomůžeme.
Potřebujete pomoc s výběrem. Neztrácejte čas. |
Karel Redl |